פינוי בינוי

מהי תכנית פינוי בינוי?

פינוי בינוי הוא למעשה שם של צו ממשלתי שנקבע על ידי משרד הבינוי. כאשר משרד הבינוי והשיכון מכריז על שטח מסוים כמיועד לפינוי בינוי המשמעות היא שהדיירים באותו השטח יפונו מבתיהם, הבתים יהרסו ובמקומם יבנו בניינים חדשים. מטרתה של התכנית היא לאכלס בצורה יעילה וטובה יותר את מרכזי הערים בישראל, כאשר על כל דירה שנהרסת במסגרת יישום הצו, ייבנו כמה דירות חדשות. בצורה זו, אנשים רבים יותר יוכלו להתגורר באותו שטח עירוני, הבנייה תהיה יותר רוויה והרשות המקומית תוכל לעצב את מראה העיר, הבניינים והשטחים הירוקים בה כרצונה.

כיצד ניתן ליישם תכנית של פינוי בינוי?

ישנן שלוש דרכים עיקריות ליישם תכנית של פינוי בינוי בשטח מסוים. הדרך הראשונה היא דרך תמ"א 38. תמ"א 38 היא תכנית ממשלתית במסגרתה יזמים מחזקים את יכולת העמידות של בניינים בפני רעידות אדמה ובתמורה מקבלים זכויות בנייה מוגדלות והיתרי בנייה מהירים. היתרון של דרך זו הוא בקלות ובמהירות היחסית של קבלת אישורי הבנייה. הדרך השנייה האפשרית היא באמצעות יוזמה של הרשות המקומית שמכריזה על שטח מסוים כמיועד לפינוי ולבנייה מחדש, מתכננת ומאשרת את התכנית כאשר בפועל יישום התכנית מוטל על כתפי הדיירים והיזמים. הדרך השלישית היא באמצעות יוזמה פרטית של יזמים או בעלי נכסים שפונים אל הרשות המקומית על מנת שתכריז על מתחם כמיועד להריסה וכך להשיג הקלות מס רבות בכל הנוגע למתחם.

סיכונים

אמנם פינוי בינוי היא תכנית יחסית משתלמת כאשר היא יוצאת לפועל אולם הקשיים בדרך ליישום זה הם רבים. בתוכם ניתן למנות את הקושי להשיג את הסכמת הדיירים הנוכחיים למהלך ואת הסיכונים הכספיים הגבוהים שהיזם צריך לקחת על עצמו.