פרויקט תמ"א 38 בתל אביב

מהו פרויקט תמ״א 38?

תמ״א הן ראשי תיבות של ״תוכנית מתאר ארצית״. בשנים האחרונות נודע הפרויקט ברבים תוכנית תמ״א 38 שנועדה לחזק מבנים שנבנו שלא על פי התקן המחייב כנגד רעידות אדמה, שנכנס לתוקף בשנת 1975 והפך לתקן מחייב בשנת 1980. ישנם שני סוגים עיקריים של תמ״א 38, כאשר האחת הינה תוכנית לתוספת בניה של ממ״ד לכל דירה + קונסטרוקציה וקומות חדשות על הבניין הקיים, ואילו השניה הינה תוכנית המכונה ״פינוי בינוי״ ובמסגרתה הורסים כליל את הבניין הקיים ובונים חדש תחתיו. פרויקט תמ״א 38 מיושם בכל רחבי הארץ, אולם משיקולי כדאיות כלכלית של הקבלנים, יישום התוכנית נפוץ מאוד במרכזי הערים הגדולות, ובמיוחד במרכז הארץ.

 

פרויקט תמ״א 38 בתל אביב

בתל אביב יש ביקוש גבוה לביצוע פרויקט תמ״א 38, וזאת בשל העובדה שהרבה בניינים בה נבנו עד 1980 ואינם עומדים בתקן המחייב נגד רעידות אדמה. ישנן חברות בניה רבות המתמחות ביישום פרויקט תמ״א 38 בתל אביב. כאשר באים לבחור חברת בניה, חשוב לדעת מה לדרוש ועל מה לא כדאי לוותר במסגרת המו״מ מול היזם. מוטב לשכור שירותי עו״ד חיצוני שאינו ״מומלץ״ ע״י היזם. פרויקט תמ״א 38 בתל אביב נפוץ יותר במזרח העיר, והכל בעצם נקבע בהחלטות של ועדת התכנון והבניה של עיריית תל אביב.

 

המדיניות העירונית

המדיניות העירונית של פרויקט תמ״א 38 בתל אביב מפורטת בפרוטוקול שפורסם ברבים, וניתן למצוא אותו באתר של העיריה. בחלק א׳ של המסמך ניתן למצוא פירוט של דרישות הסף להגשת היתר מכח תמ״א 38. בחלק ב׳ של המסמך ניתן למצוא קווי מדיניות כלליים לאישור הבקשות להיתרי בניה מכח תמ״א 38. ובחלק ג׳ ניתן למצוא קווי מדיניות ספציפיים לכל אזור ואזור.