סמוקי טופז

סמוקי טופז או סמוקי קוורץ ?

אבנים המצויות באופן טבעי במקומות שונים בעולם הן ללא ספק מקור חשוב ביותר של חומרים אשר יכולים לסייע לכל מי שישתמש בהן למטרות שונות במהלך חייו. אנשים רבים מאמינים בכוחות המיוחדים שיש לאבנים ובהשפעה החיובית שלהן על חייהם.

אחת מהאבנים המיוחדות הללו היא סמוקי טופז. סמוקי טופז היא אבן חן חומה ומעושנת שבמשך שנים נחשבה לאבן מסוג טופז, אך המדע הבהיר כי סמוקי טופז איננה משתייכת למשפחת המינרל טופז, אלא לקבוצת האבנים ממשפחת הקוורץ. למרות זאת השם סמוקי טופז נותר כפי שהיה למרות שאין מדובר באבן מהמינרל טופז, אלא ממשפחת הקוורץ. חיפוש אחר אבן זו יכול להסתייע גם בשמו המדעי .

סמוקי טופז – קירנגורם

ישנם סוגים שונים של אבן סמוקי טופז, או בשמו המדעי – סמוקי קוורץ. הראשון מכונה קירנגורם והוא נקרא על שם רכס ההרים בסקוטלנד ששם כורים אותו. צבעו הוא חום צהבהב או חום אפור ובתוספת תהליך העישון האבן הופכת למאד יפה ומושכת את העין. בתעשיית התכשיטים הסקוטית משתמשים באבן זו ליצירת תכשיטים שונים כגון: שרשראות לצוואר, עגילים, תליונים, סיכות שונות וכדומה .

סמוקי טופז – מוריון

הסוג השני של סמוקי טופז מכונה מוריון וצבעו יותר כהה, בין חום כהה לשחור והוא נחשב מאד נדיר. המומחים טוענים כי צבעו המיוחד מתקבל עקב המצאותו בקרבת מצבורי אורניום, אך הוא אינו רדיואקטיבי ואינו מזיק כלל. תכונה מיוחדת של אבן זו היא שכאשר מביטים דרכה לכוון האור היא אינה אטומה אלא שקופה. זוהי גם האפשרות לזהות כי האבן היא אכן מוריון אמיתי. אבן מסוג סמוקי טופז מריון אין להשאיר באור השמש לאורך זמן כי היא עלולה לאבד את צבעה המיוחד ולדהות .

סמוקי טופז – אבן אנרגטית

בנוסף לשימוש באבן זו לצרכי יצירת תכשיטים שונים ידוע כי סמוקי טופז היא אבן מאזנת ומטהרת. היא דומה בתכונות שלה לקריסטל קוורץ, אך בעוד הקריסטל קוורץ נחשבת לאבן מעוררת, הרי שאבן סמוקי טופז נחשבת לאבן מרגיעה העוזרת לאהוב ולראות את החיים בתפארתם .