חלוקי נחל

מגינות הזן לגינות הפרטיות בישראל

בגינות רבות בישראל ניתן לראות שימוש באבני חלוקי נחל כחלק מהעיצוב של הגינה. ישנם סוגים שונים של חלוקי נחל שניתן להשתמש בהם לצרכים שונים בגינה: ממילוי קרקע והפרדת חלקים שונים בגינה ועד ליצירת שבילים של חלוקי נחל. חלוקי נחל נבדלים אלה מאלה בגודלם ובצבעם וניתן למצוא סוגים רבים המשווקים על ידי חברות בישראל. להבדיל מאבנים סינתטיות, חלוקי נחל אינם מיוצרים על ידי היצרן, אלא נאספים על ידו מאפיקי מים שם נוצרו חלוקי הנחל במשך מאות ואלפי שנים.

היווצרות של חלוקי נחל

תהליך היווצרותם של חלוקי נחל מוכר וידוע: האבנים הנמצאות באפיקים של נהרות (בעיקר), עוברות תהליך שחיקה הדרגתי איטי ביותר במשך מאות ואלפי שנים. בתהליך הזה משייפים המים את האבנים הנמצאות באפיק הנחל או הנהר ולאט לאט נותנים לו צורה עגולה וחלקה יותר. ככל שעובר יותר זמן, כך חלוקי נחל הם עגולים יותר בדרך כלל. צבעם של חלוקי נחל תלוי במידה רבה בסלע ממנו עשויים חלוקי הנחל. חברות רבות המייבאות חלוקי נחל אוספות אבנים שונות מאיזורים שונים, כדי להבטיח את הגיוון בצבעים של חלוקי הנחל.

גדלים של חלוקי נחל

דרך נוספת בה נבדלים חלוקי נחל אלה מאלה היא הגודל שלהם. ככל שחלוקי נחל גדולים יותר כך הם יקרים יותר בדרך כלל. ניתן למצוא חלוקי נחל בשלל צורות וגדלים הנעים מגדלים קטנים מאוד: (גרנוליט) 3-5 מ"מ, עבור בגדלים גדולים יותר המגיעים לכדי 40-70 ס"מ (גודל 7).

תכנון גינה – על ידי מקצוענים בלבד

אם אתם מעוניינים ליצור גינת זן או לעצב שביל מיוחד בגינה שלכם עם חלוקי נחל, מומלץ כי תפנו אל מעצבים מקצועיים לצורך עניין זה. אלה יציעו לכם את הדרך הטובה ביותר והנכונה לבצע את הרעיון כמו גם ידעו להפנות אל יבואני אבנים מתאימות. חלוקי נחל, כאמור, מתחלקים לזנים שונים, וחשוב כי תקבלו חוות דעת מקצועית בטרם תיגשו לרכוש את האבנים לגינה שלכם. ההתאמה לצרכים שלכם ושל הגינה היא חשובה ביותר, ולכן הקפידו לבדוק את הנושא בטרם הרכישה.